1399/03/10
شهرستان شوشتر
معرفی شهرستان شوشتر
 
شوشتر با مساحت 3427 کیلومتر مربع در شمال استان خوزستان، بین 48 درجه و 35 دقیقه تا 49 درجه و 12 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 31 درجه و 36 دقیقه تا 32 درجه و 26 دقیقه عرض شمالی از خط استوا قرار گرفته است.
 
حمزه اصفهانی شوشتر را صفت تفصیلی شوش دانسته و شوش را به منای خوب پنداشته است و معرب آن را شستر یا تستر گفته اند و برخی شش در ذکر کرده اند، بمناسبت اینکه شش دروازه دارد. ابن بطوطه در این باره می نویسد: تستر شهری بزرگ، زیبا، خرم و دارای پالیزهای نیکو و باغهای عالی است.
 
در زمان یزدگرد سوم ابوموسی اشعری آنجا را فتح کرد و در زمان خلافت بنی امیه شبیب خارجی شوشتر را مرکز خویش قرار داده و به نبرد با حجاج حاکم کوفه و ایران پرداخت.
 
مادام دیالافوامولف در سفرنامه دیالافوا در وصف شوشتر می نویسد: این شهر در کنار شط بزرگ کارون واقع شده و پلی هم دارد که در زمان سلطنت ساسانیان ساخته شده است، قلعه قدمی سلاسل هم در طرف چپ سر برافراشته و افسانه قدیمی که هنوز هم در خاطرهاست می رساند که والرین امپراطور بدبخت روم مدت ده سال در درون حصار این قلعه زندانی بوده است.
 
اکثریت مردم شهرستان شوشتر به زبان فارسی با لهجه شوشتری تکلم می کنند.
 
در سطح منطقه، رودخانه کارون جریان دارد. این رودخانه از شمال شهرستان در منطقه گتوند وارد شوشتر می شود و در آنجا به دو شاخه بنامهای گرگر و شطیط تقسیم شده و پس از عبور از شهر در دشت شعیبیه این شاخه های تقسیم شده به هم پیوسته و پس از آن به رودخانه دز متصل شده تشکیل کارون بزرگ را می دهند.
 
عمده درآمد اهالی منطقه در حال حاضر از کشاورزی تامین می شود. این شهرستان علاوه بر خاک حاصلخیز، معادن گچ، آهک، شن و ماسه، دارای مردمی است با استعداد که هنر و صنایع آنها از قدیم الایام زبانزد خاص و عام بوده است.
 
مجتمع کشت وصنعت کارون نیز در این شهرستان قرار دارد.
 
از مهمترین آثار تاریخی و مذهبی شهرستان می توان قلعه سلاسل، بندمیزان، پل شادروان، آسیابهای قدیمی و آبشارهای شوشتر، مسجد جامع شوشتر، بقعه امامزاده عبدالله بقعه امامزاده سید محمد گلابی را نام برد.
 
 
ماخذ و منابع:
 
1)             افشار سیستانی، ایرج، نگاهی به خوزستان، نشر بلور، چاپ دوم، پائیز 1369
2)             اقتداری، احمد، خوزستان، کهگیلویه و ممسنی، سلسله انتشارات انجمن آثار ملی، شماره 149، تهران 1369
3)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، آمارنامه استان خوزستان، سال 1368، 1369، 1370 و 1371
4)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، خوزستان در یک نگاه، بهمن 1370
5)             وزارت کشور، گزارش توجیهی اجرای قانون تعاریف و تقسیمات کشوری استان خوزستان
 
 
دسترسی سریع