1399/03/10
شهرستان شادگان
معرفی شهرستان شادگان
 
شادگان با مساحت تقریبی 3463 کیلومتر مربع، بین 48 درجه و 20 دقیقه تا 49 درجه و 2 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 30 درجه و 16 دقیقه تا 30 درجه و 59 دقیقه عرض شمالی از خط استوا، در جنوب استان خوزستان واقع گردیده است.
 
مرکز این شهرستان در قدیم دورق نامیده می شد. یاقوت حموی نوشته است که دورق شهری است در خوزستان و مرکز کوره (شهرستان) سرق می باشد و آنرا دورق پارسیان می نامند.
 
در حدودالعالم از دورق به عنوان شهری آبادان و خرم نام برده شده ا ست. مسعر بن مهلهل نیز از وجود بناهائی ساخته قباد پسر دارا در شهر دورق یاد کرده است. شادگان علاوه بر دورق نامهای دیگری نیز داشته است که از جمله آنها می توان فلاحیه را نام برد.
 
نام فلاحیه در سال 1332 هجری شمسی با تصویب هیئت وزیران وقت به شادگان تغییر یافت.
 
شادگان تا سال 1358 تابع شهرستان خرمشهر بوده است و پس از آن تاریخ به شهرستان تبدیل گردید.
 
حیات اقتصادی مردم شهرستان شادگان بر کشاورزی استوار است. از محصولات زراعی منطقه گندم، جو، شلتوک و صیفی جات اهمیت بیشتری دارند، علاوه بر این محصولات بهره برداری از نخیلات (درختان خرما) بکی از فعالیتهای مهم محسوب گردیده و شادگان با بیش از یک میلیون و سیصدهزار اصله نخل یکی از مراکز مهم تولید خرما در کشور است.
 
هور (تالاب) شادگان نیز منبع درآمد مهمی برای اهالی این منطقه است.
 
تالاب شادگان در طول جغرافیایی 5/48 درجه شرق گرینویچ و عرض جغرافیایی 30 درجه شمال خط استوا واقع است و از نظر رتبه بیست و دومین تالاب بین المللی محسوب می گردد. آب این تالاب (هور) از رودخانه جراحی و انشعابات آن، بارندگی زمستانه و جزر و مد خلیج فارس تامین می گردد و روی هم رتفه در شرایط مساعد 8 ماه از سال دارای آب است. هور دورق (تالاب شادگان) حدود 400 هزار هکتار مساحت دارد که 70 هزار هکتار آن به عنوان حیات وحش تحت حفاظت و کنترل می باشد. در پناهگاه وحش تالاب انواع پرندگان مشاهده شده که می توان فیلوش، غز، تنجه، اردک ارده ای، اردک مرمری، اردک سر سیاه، فلامینگو، خوتکا، گیلار، سرحنائی، چنگو و نوک پهن نام برد.
 
به علاوه گونه های مختلف آبزیان در تالاب زیست می کنند که مهمترین آنها ماهی خشتی، مارماهی، گربه مای، ماهی بنی، حمری، برزم، ماهی بیاح، کفال، پیگو، شیر بط و کولی می باشند.
 
 
ماخذ و منابع:
 
1)             افشار سیستانی، ایرج، نگاهی به خوزستان، نشر بلور، چاپ دوم، پائیز 1369
2)             اقتداری، احمد، خوزستان، کهگیلویه و ممسنی، سلسله انتشارات انجمن آثار ملی، شماره 149، تهران 1369
3)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، آمارنامه استان خوزستان، سال 1368، 1369، 1370 و 1371
4)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، خوزستان در یک نگاه، بهمن 1370
5)             وزارت کشور، گزارش توجیهی اجرای قانون تعاریف و تقسیمات کشوری استان خوزستان
 
 
دسترسی سریع