1399/01/18
شهرستان خرمشهر
معرفی شهرستان خرمشهر
 
خرمشهر با مساحت 1902 کیلومتر مربع، بین 48 درجه و 1 دقیقه تا 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 30 درجه و 19 دقیقه تا 30 درجه و 58 دقیقه عرض شمالی از خط استوا، در منتهی الیه جنوب غربی استان خوزستان واقع گردیده است.
 
خرمشهر نخستین بندری ساحلی ایران است و به گفته لرد کرزن خرمشهر را حاج یوسف پدر حاج جابرخان در سال 1812 میلادی (1228 هجری قمری) بنیاد نهاده است.
 
اولین اسکله تجاری بزرگ خرمشهر برای پهلو گرفتن یک فروند کشتی اقیانوس پیما در سال 1318 هجری شمسی مورد بهره برداری قرار گرفت.
 
نام قدیمی این شهرستان محمره بوده و در وجه تسمیه آن بعضی گفته اند که در برخی موارد رود کارون در خمشهر سرخ رنگ می شود و بدین دلیل به آن محمره گفته اند.
 
در اثر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، خرمشهر متحمل خسارات سنگینی گردیده و علاوه بر نابودی تاسیسات بندری و گمرک، مناطق مسکونی و تجاری آن بکلی ویران گشت.
 
رود کارون در نزدیکی خرمهشر به دو شاخه تقسیم می شود، شاخه اول که بهمنشیر نام دارد وارد شهرستان آبادان می گردد و شاخه دوم که نام کارون را حفظ می نماید از خرمشهر گذشته با دجله و فرات یکی شده تشکیل اروند رود را می دهد.
 
یکی از فعالیتهای عمده مردم خرمشهر قبل از جنگ اشتغال در بندر خرمشهر بوده علاوه بر آن کشاورزی نیز رونق نسبی داشت. عمده ترین محصولات کشاورزی منطقه خرما بوده است.
 
با پایان جنگ یکی از مسائل مهم در رابطه با شهرستان خرمشهر بازسازی آن است، با توجه به موقعیت این شهرستان از جمله نزدیکی به آبهای بین المللی خلیج فارس و دریای عمان و دسترسی به آنها از طریق اروند رود، اتصال به شبکه سراسری راه آهن و وجود ارتباط از طریق راه آسفالته به سایر نقاط کشور، وجود آب فراوان برای فعالیتهای کشاورزی و صنعتی و مصارف جمعیتی و ... قابلیت و استعداد آن برای رشد و توسعه انکار ناپذیر است و انتظار می رود در آینده نزدیک خرمشهر اهمیت گذشته خود را بازیافته و مسیر ترقی و توسعه را سریعتر از قبل طی نماید.
 
 
ماخذ و منابع:
 
1)             افشار سیستانی، ایرج، نگاهی به خوزستان، نشر بلور، چاپ دوم، پائیز 1369
2)             اقتداری، احمد، خوزستان، کهگیلویه و ممسنی، سلسله انتشارات انجمن آثار ملی، شماره 149، تهران 1369
3)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، آمارنامه استان خوزستان، سال 1368، 1369، 1370 و 1371
4)             سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، خوزستان در یک نگاه، بهمن 1370
5)             وزارت کشور، گزارش توجیهی اجرای قانون تعاریف و تقسیمات کشوری استان خوزستان
 
 
 
دسترسی سریع